Koszty poniesione na założenie automatycznego systemu podlewania zajmują się w procesu paru lat użytkowania ogrodu. Założenie takiej instalacji, aczkolwiek nie jest ciężkie, wymaga biegłości produktów irygacyjnych, zasad ich montażu i zgody spośród działu botaniki. Warto bowiem brać na uwadze różne potrzeby poszczególnych gatunków roślin. Wręcz niezbędne jest stworzenie podziału roślin pod względem wymagań wodnych, w projekcie zaprojektowania całego systemu podlewania. Projekt możemy dać specjaliście – najczęściej firmie zatrzymującej się myśleniem i budowaniem terenów zielonych lub pokusić się o własne zaprojektowanie i zrobienie systemu podlewania. Jednak całkiem lepiej powierzyć tę pozycję fachowcom, którzy zamierzają wydarzenie w obecnego rodzaju realizacjach.
Dużo byłoby absolutnie wykorzystać profesjonalne automatyczne nawadnianie ogrodu zamontowane przez fachową firmę. Instalacja taka jest zaopatrzona w czujniki deszczu i wilgotności oraz specjalną centralkę elektroniczną, która sama steruje nawodnieniem także w normalnym momencie załącza lub wyłącza cały układ. Jej największym minusem istnieje natomiast cena – po prostu nie każdego na nią zostać. Na wesele przy odrobinie własnej praktyki można samodzielnie zbudować prosty system nawadniania ogrodu, dzięki któremu nawadnianie naszego ogrodu z czasów konewki łupanej przeskoczy do godziny pomp, hydroforów i zraszaczy.
System nawadniający realizujemy przez podłączenie do centra wody. Możemy wtedy wykonywać własnoręcznie za każdym razem, kiedy istnieje wtedy konieczne, tylko to – choć posada nie istnieje teraz ciężka – potrzebne jest bliskie codzienne zaangażowanie. Jeżeli planujemy całkowicie zapomnieć o problemach połączonych z podlewaniem roślin, zdecydujmy się na zautomatyzowanie systemu nawadniającego. Jeżeli dostarczymy go w sterownik (zwany też komputerem lub programatorem), będziemy umieli ustawić, zależnie od rodzaju urządzenia, godzinę i długość czasu nawadniania , wyznaczyć dni tygodnia, w których tworzy system, oraz określić kolejność zabierania się i wyłączania poszczególnych sekcji. Możemy i wyposażyć system w czujnik deszczowy zapobiegający podlewaniu podczas deszczu oraz czujnik wilgotności kontrolujący stopień nawodnienia gleby i otwierający zawory właśnie do stanu podłoża. Aby system nawadniający mógł służyć, sygnały ze sterownika są prowadzone do zaworów elektromagnetycznych i tworzą otwieranie lub zamykanie dopływu wody do dobrej sekcji.
Końcówki do nawadniania. Automatyczny system nawadniający powinien żyć naprawdę skonstruowany, by podlewanie było jako najwygodniejsze dla roślin i gdy najodpowiedniejsze dla klientów ogrodu, dlatego rodzaje końcówek wybiera się do nasadzeń. Na pewnej linii nawadniającej stawia się tylko pewien rodzaj końcówek: albo zraszacze wynurzalne bądź niewynurzalne, albo mikrozraszacze, albo linię kroplującą. Aby zapobiec wysychaniu wrażliwych roślin latem, należy je dobrze podlewać. Zasadnicze pytanie: jaką kwotą wody, ile klimatu oraz gdy ? Podlewać rośliny z góry czy z dołu? Irygowanie automatyczne czy nawadnianie klasyczne?